| LongTitle | NEW ACER CHROMEBOOK PLUS 514 LAPTOP 14″ FHD TOUCHSCREEN DISPLAY IINTEL CORE I3-N305 PROCESSOR 8GB RAM 512GB SSD WEBCAM CHROME OS SILVER |
| Processor | Intel Core i3-N305 Processor (8-Core, 8 Threads, Max Turbo Frequency up to 3.80GHz, 6 MB Cache) |
| OS | Chrome OS |
| Display | 14″ FHD (1920 x 1080) ComfyView (Matte), IPS, Touchscreen Display |
| Video | Intel UHD Graphics |
| Audio | Dual upward-facing speakers with DTS Audio |
| Memory | 8GB LPDDR5 RAM |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Connectivity | Wi-Fi 6E AX211 and Bluetooth 5.1 |
| Webcam | 1080p Full HD camera with a physical privacy shutter |
| Input | Non-Backlit Keyboard |
| Battery | 45W Li-Ion Battery |
| Power | AC Adapter |
| Chassis | Silver |
| PortsSlots | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 2x USB 3.2 Gen 1 Type-C (Supports DP and Charging, 1x MicroSD card reader, 1x 3.5mm combo audio jack |
| Dimensions | 12.87″ x 8.86″ x 0.81″ |
| Weight | 3.15 lbs (1.43 kg) |
Chromebook, Laptops
New Acer Chromebook Plus 514 14″ FHD Touch i3-N305 8GB 512GB SSD Webcam ChromeOS
| Item Condition | New |
| Processor | Intel Core i3-N305 Processor (8-Core, 8 Threads, Max Turbo Frequency up to 3.80GHz, 6 MB Cache) |
| Memory | 8GB LPDDR5 RAM |
| Hard Drive | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 14″ FHD (1920 x 1080) ComfyView (Matte), IPS, Touchscreen Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Acer |
| Processor Type | Intel Core i3 |
| Ram Size | 8 GB |
| OS | Chrome OS |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.
















Reviews
There are no reviews yet.