| LongTitle | LENOVO THINKPAD L14 GEN 1 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP NOTEBOOK 14″ HD DISPLAY AMD RYZEN 3 PRO 4450U PROCESSOR 16GB RAM 512GB PCIE SSD WEBCAM WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | AMD Ryzen 3 PRO 4450U Processor (4 Cores, 8 Threads, 2.5GHz, up to 3.7GHz with Turbo Boost, 4MB Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14.0″ HD (1366×768) TN, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
| Video | AMD Radeon Graphics |
| Audio | 2 x 2W stereo speakers, Dolby Audio |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6 AX200, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Webcam | HD 720p Camera, with privacy shutter, fixed focus |
| Input | 6-row, spill-resistant, US English Non-Backlit Keyboard |
| Battery | 3 Cell (45Wh) Li-Ion battery |
| Power | 65W AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, PD and DP 1.2), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, PD and DP 1.2), 1x HDMI 1.4b, 1x microSD card reader, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Side docking connector |
| Dimensions | 331 x 235 x 20.4 mm (13.03 x 9.25 x 0.80 inches) |
| Weight | Starting at 1.61 kg (3.56 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad L14 Gen 1 14″ HD Ryzen 3 PRO 4450U 16GB 512GB SSD Cam Win11Pro
| Item Condition | Very Good – Refurbished |
| Processor | AMD Ryzen 3 PRO 4450U Processor (4 Cores, 8 Threads, 2.5GHz, up to 3.7GHz with Turbo Boost, 4MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Hard Drive | 512GB PCIe NVMe SSD |
| Display | 14.0″ HD (1366×768) TN, anti-glare, 220 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen 3 4000 Series |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.