| LongTitle | LENOVO THINKPAD L14 GEN 2 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP NOTEBOOK 14″ FHD TOUCH DISPLAY AMD RYZEN 5 PRO 5650U PROCESSOR 32GB RAM 1TB PCIE SSD WEBCAM WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | AMD Ryzen 5 PRO 5650U (6 Cores, 12 Threads, 2.3GHz, up to 4.2GHz , 16MB L3 Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14.0″ FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Touchscreen Display |
| Video | AMD Radeon Graphics |
| Audio | 2 x 2W stereo speakers, Dolby Audio |
| Memory | 32GB DDR4 RAM |
| Storage | 1TB PCIe NVMe SSD |
| Connectivity | Realtek Wi-Fi 6 RTL8852AE, 802.11ax Dual Band 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Webcam | HD 720p, with privacy shutter, fixed focus |
| Input | 6-row, spill-resistant, US English Non-Backlit Keyboard |
| Battery | 3 Cell (45Wh) Li-Ion battery |
| Power | 65W AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2x USB 3.2 Gen 1 (1 Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 1 (PD 2.0 and DP 1.4), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (PD 2.0 and DP 1.4), 1x Ethernet (RJ-45), 1x HDMI 2.0, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Side docking connector, 1x microSD card reader |
| Dimensions | 331 x 235 x 20.4 mm (13.03 x 9.25 x 0.80 inches) |
| Weight | Starting at 1.59 kg (3.49 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad L14 Gen 2 14″ FHD Touch Ryzen 5 PRO 5650U 32GB 1TB SSD Webcam
| Item Condition | Very Good – Refurbished |
| Processor | AMD Ryzen 5 PRO 5650U (6 Cores, 12 Threads, 2.3GHz, up to 4.2GHz , 16MB L3 Cache) |
| Memory | 32GB DDR4 RAM |
| Hard Drive | 1TB PCIe NVMe SSD |
| Display | 14.0″ FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Touchscreen Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 PRO 5000 Series |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.