| LongTitle | LENOVO THINKPAD P14S GEN 6 AI READY MOBILE WORKSTATION 14″ WUXGA NON-TOUCH DISPLAY 12-CORE AMD RYZEN AI 9 HX PRO 370 PROCESSOR 96GB RAM 2TB PCIE SSD AMD RADEON 890M 5MP RGB IR CAM WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Warranty | It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 Processor (12 Cores, 24 Threads, 2.0 GHz, up to 5.1 GHz, 12MB L2 / 24MB L3 Cache, AMD Ryzen AI) |
| OS | Windows 11 Pro 64bit |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS, Anti-Glare, 100%sRGB, 500 nits, 60Hz, Low Power, UL Low Blue Light, DC Dimming, Eyesafe 2.0, Non-Touch Display |
| Video | Integrated AMD Radeon 860M Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby AtmosDual-microphone array, 360° far-field, Dolby Voice |
| Memory | 96 GB DDR5-5600MT/s (SODIMM) RAM |
| Storage | 2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 7 MT7925, 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.4Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Webcam | 5.0MP + IR with privacy shutter, fixed focus, temporal noise reduction |
| Features | AI Performance – Up to 80 overall TOPS |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, Copilot key, US English Backlit Keyboard |
| Battery | 57Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) |
| Power | 65W USB-C AC Adapter (Supports Rapid Charge) |
| Chassis | Black |
| Ports | 2 x USB-C (Thunderbolt4, PD 3.0 & DP 1.4), 2 x USB-A (USB 5Gbps – 1 always on), 1x Ethernet (RJ45), 1x HDMI 2.1 (supports resolution up to 4K@60Hz), 1x Headphone / mic combo |
| Dimensions | 315.90 x 223.70 x 16.13 mm (12.44 x 8.81 x 0.64 inches) |
| Weight | Starting at 1.39 kg (3.06 lbs) |
Mobile Workstation, Workstations
Lenovo ThinkPad P14s Gen 6 14″ WUXGA Ryzen AI 9 HX PRO 370 96GB 2TB IR Cam W11P
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 Processor (12 Cores, 24 Threads, 2.0 GHz, up to 5.1 GHz, 12MB L2 / 24MB L3 Cache, AMD Ryzen AI) |
| Memory | 96 GB DDR5-5600MT/s (SODIMM) RAM |
| Hard Drive | 2 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Display | 14.0″ WUXGA (1920×1200) IPS, Anti-Glare, 100%sRGB, 500 nits, 60Hz, Low Power, UL Low Blue Light, DC Dimming, Eyesafe 2.0, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen AI 9 HX PRO 370 |
| Ram Size | 96 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.