| LongTitle | LENOVO THINKPAD E14 GEN 7 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 14″ WUXGA NON-TOUCH DISPLAY INTEL CORE ULTRA 5 225U PROCESSOR 16GB DDR5 RAM 512GB SSD CAM FINGERPRINT READER BACKLIT KEYBOARD WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Warranty | It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Processor | Series 2 Intel Core Ultra 5 225U Processor (12-core, 14-threads, 1.5GHz up to 4.8GHz Performance Core , 12MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost, up to 12 TOPS) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, Low Blue Light, Non-Touch Display |
| Graphics | Intel Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN |
| Memory | 16 GB DDR5-5200MT/s (SODIMM) RAM |
| Storage | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3100/1000M ethernet |
| Webcam | 5.0MP, with privacy shutter, fixed focus, temporal noise reductionDual-microphone array, 360° far-field, smart noise-cancelling |
| Feature | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, Copilot key, Backlit Keyboard |
| Battery | 48Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min) |
| Power | 65 Watt USB-C AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 1x USB-A (USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 3.2 Gen 2 Always On), 1x USB-C (Thunderbolt 4 / USB PD 45-65W and DP 2.1), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Dimensions | 313 x 220.3 x 10.1/15.25 mm (12.32 x 8.67 x 0.40/0.60 inches) |
| Weight | Starting at 1.34 kg (2.95 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad E14 Gen 7 14″ WUXGA Ultra 5 225U 16GB 512GB SSD Cam FPReader
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | Series 2 Intel Core Ultra 5 225U Processor (12-core, 14-threads, 1.5GHz up to 4.8GHz Performance Core , 12MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost, up to 12 TOPS) |
| Memory | 16 GB DDR5-5200MT/s (SODIMM) RAM |
| Hard Drive | 512 GB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC Opal |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, Low Blue Light, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 225U |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.

















Reviews
There are no reviews yet.