| LongTitle | LENOVO LEGION 7 GAMING LAPTOP 2026 16″ 165HZ WQXGA OLED G-SYNC DISPLAY SERIES 2 INTEL CORE ULTRA 9 275HX PROCESSOR 32GB DDR5 RAM 1TB PCIE SSD NVIDIA GEFORCE RTX 5070 8GB GRAPHICS 5MP IR CAM WINDOWS 11 HOME WARRANTY GLACIER WHITE |
| Warranty | It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Processor | Series 2 Intel Core Ultra 9 275HX Processor (24 Cores, 24 Threads, E-core up to 4.6GHz – P-core up to 5.4GHz, 36MB Cache, Intel AI Boost) |
| OS | Windows 11 Home |
| Display | 16″ WQXGA (2560 x 1600) OLED 500 nits (SDR typical) 1100nits (HDR peak) Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, NVIDIA G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free, Non-Touch Display |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5070 8GB GDDR7, Boost Clock 2347 MHz, TGP 115W, 798 AI TOPSDLSS 4, DirectX 12 Ultimate |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, audio by HARMAN, optimized with Nahimic Audio, Smart Amplifier (AMP) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600MT/s SODIMM RAM |
| Storage | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC |
| Connectivity | Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.4 |
| Webcam | 5.0MP + IR, with E-shutter, fixed focus; Dual-microphone array |
| Feature | AI-Powered Gaming PCNPU – Integrated Intel AI Boost, up to 13 TOPS |
| Input | 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, key travel 1.6mm, cap recess 0.3mm, Copilot key, 24-Zone RGB Backlight Keyboard |
| Battery | 84Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min) |
| Power | 245W slim tip (3-pin) AC adapter, 100-240V, 50-60Hz |
| Chassis | Glacier White |
| PortsSlots | 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1, 1 Always On), 1x USB-C (USB 3.2 Gen 2 w/ PD 95-100W and DP 2.1), 1x USB-C (Thunderbolt 4 w/ PD 95-100W and DP 2.1), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Card reader, 1x Slim tip Power connector |
| Dimensions | 361.7 x 263.4 x 17.9 mm (14.24 x 10.37 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 2.0 kg (4.52 lbs) |
Gaming Laptop, Laptops
Lenovo Legion 7 Gaming 16″ WQXGA OLED 165Hz Ultra 9 275HX 32GB 1TB SSD RTX 5070
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | Series 2 Intel Core Ultra 9 275HX Processor (24 Cores, 24 Threads, E-core up to 4.6GHz – P-core up to 5.4GHz, 36MB Cache, Intel AI Boost) |
| Memory | 32 GB DDR5-5600MT/s SODIMM RAM |
| Hard Drive | 1 TB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 TLC |
| Display | 16″ WQXGA (2560 x 1600) OLED 500 nits (SDR typical) 1100nits (HDR peak) Glossy, 100% DCI-P3, 165Hz, DisplayHDR True Black 1000, Dolby Vision, NVIDIA G-SYNC, Low Blue Light, High Gaming Performance, Flicker Free, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core Ultra Processors (Series 2) |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.















Reviews
There are no reviews yet.