| LongTitle | LENOVO THINKPAD P16V GEN 2 SCHOOL HOME BUSINESS NOTEBOOK WORKSTATION 16″ WQUXGA 4K DISPLAY INTEL CORE ULTRA 9 185H PROCESSOR 64GB RAM 1TB SSD NVIDIA RTX 3000 ADA GPU IR WEBCAM BACKLIT KEYBOARD WIFI 6E FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Warranty | It is also covered by manufacturer’s Warranty Repair Service until February, 2027. |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H Processor (16 Cores, 22 Threads, up to 5.10 GHz, 24MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 16″ WQUXGA 4K (3840 x 2400) IPS, Anti-Glare, 100% DCI-P3, 800 nits, X-Rite Factory Color Calibration, Low Blue Light, Eyesafe Certified 2.0, Display HDR 400, Dolby Vision, DC Dimming, Non-touch Display |
| Video | NVIDIA RTX 3000 Ada Generation Laptop GPU with DirectX 12 Ultimate, Vulkan Support, NVIDIA FXAA / TXAA Anti-Aliasing, NVIDIA RTX Desktop Manager |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio PremiumDual-microphone array, far-field, Dolby Voice |
| Memory | 64 GB DDR5-5600MHz (SODIMM) – (2 x 32 GB) RAM |
| Storage | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Webcam | 5.0MP + IR with privacy shutter and Ultrasonic Human Presence Detection, fixed focus, temporal noise reduction |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, numeric keypad, US English Backlit KeyboardTouch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Connectivity | Qualcomm Wi-Fi 6E NFA725A, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 |
| Battery | 90Wh Rechargeable Li-ion Battery |
| Power | 170W AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 1x USB-A (USB 3.2 Gen 1, Always On), 2x USB-C (Thunderbolt 4 w/ DP 2.1 ), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (GbE RJ-45), 1x SD Express 7.0 card reader, 1x Kensington Nano Security Slot |
| Dimensions | 365 x 262 x 24.66 mm (14.37 x 10.32 x 0.97 inches) |
| Weight | Starting at 2.22 kg (4.90 lbs) |
Mobile Workstation, Workstations
Lenovo ThinkPad P16v Gen 2 16″ WQUXGA Core Ultra 9 185H 64GB 1TB SSD RTX3000 ADA
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | Intel Core Ultra 9 185H Processor (16 Cores, 22 Threads, up to 5.10 GHz, 24MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost) |
| Memory | 64 GB DDR5-5600MHz (SODIMM) – (2 x 32 GB) RAM |
| Hard Drive | 1 TB SSD M.2 2280 PCIe Gen4 Performance TLC Opal |
| Display | 16″ WQUXGA 4K (3840 x 2400) IPS, Anti-Glare, 100% DCI-P3, 800 nits, X-Rite Factory Color Calibration, Low Blue Light, Eyesafe Certified 2.0, Display HDR 400, Dolby Vision, DC Dimming, Non-touch Display |
Out of stock
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 14.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core Ultra 7 (Series 1) |
| Ram Size | 64 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.











Reviews
There are no reviews yet.