| LongTitle | DELL LATITUDE 5521 HOME STUDENT BUSINESS LAPTOP 15.6″ FHD TOUCHSCREEN DISPLAY 11TH GEN INTEL CORE I5-11500H PROCESSOR 16GB RAM 512GB PCIE SSD IR CAM WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | 11th Gen Intel Core i5-11500H Processor (6 cores, 12 threads, up to 4.60 GHz, 12MB Smart Cache) |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) WVA, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
| Video | Intel UHD Graphics |
| Audio | Stereo speakers with Waves MaxxAudio |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB PCIe M.2 NVMe Solid State Drive |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6 AX201, 2×2, 802.11ax + BluetoothEthernet – RJ-45 |
| Webcam | FHD IR camera |
| Input | Standard full-sized, backlit keyboard with numeric keypad |
| Battery | 4-Cell, 64 WHr Battery |
| Power | AC Power Adapter |
| Chassis | Titan Grey |
| PortsSlots | 2x Thunderbolt 4 with PD and DP 2.0 Type-C, 1x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 1 with PowerShare, 1x HDMI 2.0, 1x RJ45, 1x MicroSD card slot |
| Dimensions | 357.80 mm x 233.30 mm x 22.67 mm |
| Weight | Starting Weight: 1.79 kg |
| OS | Windows 11 Professional 64 bit |
Laptops, Traditional Laptop
Dell Latitude 5521 15.6″ FHD Core i5-11500H 16GB 512GB PCIe SSD IR CAM Win11Pro
| Item Condition | Good – Refurbished |
| Processor | 11th Gen Intel Core i5-11500H Processor (6 cores, 12 threads, up to 4.60 GHz, 12MB Smart Cache) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Hard Drive | 512GB PCIe M.2 NVMe Solid State Drive |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080) WVA, Anti-Glare, 250 nits, 45% NTSC, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 12.00 × 4.00 in |
| Brand | Dell |
| Processor Type | Intel Core i5 11th Gen. |
| Ram Size | 16 GB |
| Hard Drive Size | 512 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 15.6 |
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.