| LongTitle | LENOVO THINKPAD P1 GEN 5 MOBILE WORKSTATION 16″ WQUXGA TOUCH INTEL CORE I9-12900H PROCESSOR 32GB RAM 1TB PCIE SSD IR WEBCAM FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | 12th Generation Intel Core i9-12900H Processor (P-core up to 5.0GHz, E-core up to 3.8GHz, 14 Cores, 20 Threads, 24 MB Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 16″ WQUXGA (3840×2400) IPS 600nits Anti-glare, 100% Adobe RGB, DisplayHDR 400, Dolby Vision, TÜV Low Blue Light, Touchscreen display |
| Video | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Dolby Atmos |
| Memory | 32GB SO-DIMM DDR5 RRAM |
| Storage | 1TB SSD M.2 PCIe 4 NVMe |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| Webcam | FHD 1080p + IR with privacy shutter, fixed focus |
| Features | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, US English Backlit Keyboard |
| Battery | Integrated Li-Polymer 90Wh battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) |
| Power | 230W slim tip (3-pin) AC adapter |
| Chassis | Black |
| Ports | 2x USB 3.2 Gen 1 (1 Always On), 2x Thunderbolt 4 (PD 3.0 and DP 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD Express 7.0 card reader, 1x Power connector |
| Dimensions | 359.5 x 253.8 x 18.2 mm (14.15 x 9.99 x 0.72 inches) |
| Weight | Starting at 1.86 kg (4.1 lbs) |
Mobile Workstation, Workstations
Lenovo ThinkPad P1 Gen 5 16″ WQUXGA Touch i9-12900H 32GB 1TB SSD FPR IR Cam
| Item Condition | Good – Refurbished |
| Processor | 12th Generation Intel Core i9-12900H Processor (P-core up to 5.0GHz, E-core up to 3.8GHz, 14 Cores, 20 Threads, 24 MB Cache) |
| Memory | 32GB SO-DIMM DDR5 RRAM |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 PCIe 4 NVMe |
| Display | 16″ WQUXGA (3840×2400) IPS 600nits Anti-glare, 100% Adobe RGB, DisplayHDR 400, Dolby Vision, TÜV Low Blue Light, Touchscreen display |
Out of stock
| Weight | 8 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i9 12th Gen |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.










Reviews
There are no reviews yet.