| LongTitle | NEW LENOVO THINKPAD E16 GEN 2 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 16″ WUXGA FHD+ DISPLAY SERIES 1 INTEL CORE ULTRA 5 125U PROCESSOR 16GB RAM 512GB (2X 256GB) SSD WEBCAM FINGERPRINT READER BACKLIT KEYBOARD WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U Processor Series 1 (12 Cores, 14 Threads, E-Core Max 3.6 GHz, P-Core Max 4.3 GHz with Turbo Boost, 12 MB Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, TÜV Low Blue Light, Non-Touch Display |
| Graphics | Intel Graphics |
| Audio | Stereo speakers, Dolby Atmos, Audio by HARMAN |
| Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM RAM |
| Storage | 512GB (2x 256GB) SSD M.2 PCIe Gen4 (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6 AX201 2×2 AX & Bluetooth 5.1100/1000M ethernet |
| Webcam | FHD 1080p, with privacy shutter, fixed focus, temporal noise reductionDual-microphone array with smart noise-cancelling |
| Feature | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | Full Size Backlit Internal spill-resistant Keyboard, with Numeric Keyboard and Copilot key |
| Battery | Integrated Li-Polymer 47Wh battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min) |
| Power | 65 Watt USB-C AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 1x USB-A (USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 3.2 Gen 2 Always On), 1x USB-C (USB 3.2 Gen 2 w/USB PD 3.0 and DP 1.4), 1x USB-C (Thunderbolt 4 w/USB PD 3.0 and DP 2.1), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Dimensions | 356.1 x 247.7 x 20.20 mm (14.02 x 9.75 x 0.80 inches) |
| Weight | Starting at 1.78 kg (3.92 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
New Lenovo ThinkPad E16 Gen 2 16″ WUXGA Ultra 5 125U 16GB 512GB SSD CAM FPR W11P
| Item Condition | New |
| Processor | Intel Core Ultra 5 125U Processor Series 1 (12 Cores, 14 Threads, E-Core Max 3.6 GHz, P-Core Max 4.3 GHz with Turbo Boost, 12 MB Cache) |
| Memory | 16GB DDR5 SO-DIMM RAM |
| Hard Drive | 512GB (2x 256GB) SSD M.2 PCIe Gen4 (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, TÜV Low Blue Light, Non-Touch Display |
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.

















Reviews
There are no reviews yet.