| LongTitle | LENOVO THINKPAD X1 CARBON GEN 7 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP ULTRABOOK 14″ FHD INTEL CORE I5-8265U 8GB RAM 512GB PCIE SSD WEBCAM FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | 8th Generation Intel Core i5-8265U Processor (1.60 GHz, up to 3.9 GHz, 4 Cores, 8 Threads, 6 MB Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14.0″ FHD (1920 x 1080) IPS, Anti-glare, 72% NTSC, low-power, 400 nits, Non-Touch Display |
| Video | Intel UHD Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2 and 0.8W x2, Dolby AtmosFour microphones, quad-array, 360° far-field |
| Memory | 8GB LPDDR3-2133 RAM (Soldered) |
| Storage | 512GB Solid State Drive SSD M.2 PCIe NVMe |
| Webcam | HD 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Features | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys with Unified Communications controls, Backlit KeyboardTouch style fingerprint reader on palm rest, match-on-chip |
| Connectivity | Intel Wireless-AC 9560, 802.11ac Dual Band 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| Battery | Integrated Li-Polymer 51Wh battery |
| Power | 65 Watt AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2x USB 3.1 Gen 1 (1 Always On), 2x USB-C 3.1 Gen 2/Thunderbolt 3 (PD and DP 1.2), 1x HDMI 1.4b, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Dimensions | 323 x 217 x 14.95 mm (12.72 x 8.54 x 0.59 inches) |
| Weight | Starting at 1.09 kg (2.4 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 7 14″ FHD Core i5-8265U 8GB 512GB SSD Cam FPR W11P
| Item Condition | Good – Refurbished |
| Processor | 8th Generation Intel Core i5-8265U Processor (1.60 GHz, up to 3.9 GHz, 4 Cores, 8 Threads, 6 MB Cache) |
| Memory | 8GB LPDDR3-2133 RAM (Soldered) |
| Hard Drive | 512GB Solid State Drive SSD M.2 PCIe NVMe |
| Display | 14.0″ FHD (1920 x 1080) IPS, Anti-glare, 72% NTSC, low-power, 400 nits, Non-Touch Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i5 8th Gen. |
| Ram Size | 8 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.