| LongTitle | LENOVO LOQ 15IRX10 GAMING LAPTOP 15.6″ 144HZ FHD DISPLAY INTEL CORE I5-13450HX PROCESSOR 32GB DDR5 RAM 1TB PCIE SSD NVIDIA GEFORCE RTX 5050 8GB GRAPHICS 5MP CAM WINDOWS 11 HOME WARRANTY |
| Warranty | It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Processor | Intel Core i5-13450HX Processor (10 Cores, 16 Threads, up to 4.6 GHz, 20MB Intel Smart Cache) |
| OS | Windows 11 Home |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080) IPS 300 nits, Anti-Glare, 100%sRGB, 144Hz, Advanced Optimus, NVIDIA G-SYNC, Non-Touch Display |
| Graphics | NVIDIA GeForce RTX 5050 8GB GDDR7, Boost Clock 2370MHz, TGP 100W, 440 AI TOPS |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, optimized with Nahimic Audio |
| Memory | 32 GB DDR5 (SODIMM) RAM (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Storage | 1TB SSD M.2 PCIe Gen4 |
| Connectivity | Wi-Fi 6 2×2 AX & Bluetooth 5.2Gigabit Ethernet (RJ-45) LAN |
| Webcam | 5.0MP Camera, with E-shutter, fixed focus; Dual-microphone array |
| Feature | AI-Powered Gaming PC |
| Input | 6-row, multimedia Fn keys, numeric keypad, key travel 1.5mm, cap recess 0.3mm, Copilot key, White backlight Keyboard |
| Battery | 60Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min) |
| Power | 170W slim tip (3-pin) AC adapter |
| Chassis | Luna Grey |
| PortsSlots | 3x USB-A (USB 3.2 Gen 1), 1x USB-C (USB 3.2 Gen 2 with USB PD 65-100W and DP 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45), 1x Slim tip Power connector |
| Dimensions | 359.86 x 258.7 x 21.9-23.9 mm (14.17 x 10.19 x 0.86-0.94 inches) |
| Weight | Starting at 2.4 kg (5.29 lbs) |
Gaming Laptop, Laptops
Lenovo LOQ 15 15.6″ FHD 144Hz 10-Core i5-13450HX 32GB 1TB SSD GeForce RTX 5050
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | Intel Core i5-13450HX Processor (10 Cores, 16 Threads, up to 4.6 GHz, 20MB Intel Smart Cache) |
| Memory | 32 GB DDR5 (SODIMM) RAM (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 PCIe Gen4 |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080) IPS 300 nits, Anti-Glare, 100%sRGB, 144Hz, Advanced Optimus, NVIDIA G-SYNC, Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i5 13th Gen. |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 15.6 |
You must be logged in to post a review.
















Reviews
There are no reviews yet.