| LongTitle | NEW LENOVO THINKBOOK 16 GEN 7 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 2025 16″ WUXGA (1920 X 1200) NON-TOUCH 8-CORE SNAPDRAGON X PLUS X1P-42-100 PROCESSOR 16GB RAM 1TB PCIE SSD FINGERPRINT READER FHD CAM WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Processor | Snapdragon X Plus X1P-42-100, 8-Core, Max Turbo up to 3.4GHz (single-core) / 3.2GHz (multi-core), 30MB Cache, Qualcomm Hexagon NPU, up to 45 TOPS |
| OS | Windows 11 Pro |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300 nits, Anti-Glare, 45% NTSC, 60Hz, Low Blue Light (Software), Non-Touch Display |
| Video | Qualcomm Adreno Graphics |
| Audio | Stereo speakers (super linear speakers), 2W x2, Dolby Atmos |
| Memory | 16GB LPDDR5X-8448 Soldered RAM |
| Storage | 1TB SSD M.2 PCIe NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 (Bluetooth 5.4 hardware ready) |
| Webcam | FHD 1080p, with privacy shutter, fixed focus; Dual-microphone array with smart noise-cancelling |
| Features | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, numeric keypad, key travel 1.5mm, Copilot key, Backlit Keyboard |
| Battery | 84Wh Rechargeable Li-ion Battery |
| Power | 65W USB-C AC Adapter |
| Chassis | Luna grey, dual-tone design |
| PortsSlots | 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1, 1 Always On), 2x USB-C (USB 3.2 Gen 2, w/ USB PD 45-65W and DP 1.4, 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x SD card reader |
| Dimensions | 356.4 x 248.4 x 16.7 mm (14.03 x 9.78 x 0.66 inches) |
| Weight | Starting at 1.82 kg (4.02 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkBook G7 16″ WUXGA Snapdragon X Plus X1P 16GB 1TB SSD Cam FPR W11P
| Item Condition | New |
| Processor | Snapdragon X Plus X1P-42-100, 8-Core, Max Turbo up to 3.4GHz (single-core) / 3.2GHz (multi-core), 30MB Cache, Qualcomm Hexagon NPU, up to 45 TOPS |
| Memory | 16GB LPDDR5X-8448 Soldered RAM |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 PCIe NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300 nits, Anti-Glare, 45% NTSC, 60Hz, Low Blue Light (Software), Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 13.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Snapdragon X Plus X1P-42-100 |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.