| LongTitle | NEW LENOVO THINKPAD E14 GEN 6 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 14″ WUXGA NON-TOUCH DISPLAY AMD RYZEN 7 7735U PROCESSOR 32GB DDR5 RAM 1TB (2X 512GB) SSD WIFI 6 ETHERNET FHD CAM FINGERPRINT READER BACKLIT KEYBOARD WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735U Processor (8 cores, 16 Threads, 2.7 GHz up to 4.75 GHz, 16MB Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, Low Blue Light, Non-Touch Display |
| Graphics | Integrated AMD Radeon 680M Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Atmos, audio by HARMAN |
| Memory | 32GB DDR5 (SODIMM) RAM |
| Storage | 1TB (2x 512GB) SSD M.2 PCIe Gen4 NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Wi-Fi 6, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Webcam | FHD 1080p, with privacy shutter, fixed focus, temporal noise reductionDual-microphone array with smart noise-cancelling |
| Feature | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, key travel 1.5mm / 1.35mm (Fn row & G/H/B), Copilot key, Backlit Keyboard |
| Battery | 47Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Pro (charge up to 50% in 30min) |
| Power | 65 Watt USB-C AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 1x USB-A (USB 3.2 Gen 1), 1x USB-A (USB 3.2 Gen 2, Always On), 1x USB-C (USB 3.2 Gen 1 w/ USB PD & DP 1.4), 1x USB-C (USB 3.2 Gen 2 w/ USB PD & DP 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Dimensions | 313 x 219.3 x 18.59 mm (12.32 x 8.63 x 0.73 inches) |
| Weight | Starting at 1.42 kg (3.14 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad E14 Gen 6 14″ WUXGA Ryzen 7 7735U 32GB 1TB SSD Cam FPReader
| Item Condition | Open box |
| Processor | AMD Ryzen 7 7735U Processor (8 cores, 16 Threads, 2.7 GHz up to 4.75 GHz, 16MB Cache) |
| Memory | 32GB DDR5 (SODIMM) RAM |
| Hard Drive | 1TB (2x 512GB) SSD M.2 PCIe Gen4 NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, Anti-Glare, 45% NTSC, Low Blue Light, Non-Touch Display |
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 7000 Series |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.















Reviews
There are no reviews yet.