| LongTitle | LENOVO THINKPAD L13 GEN 6 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 13.3″ WUXGA TOUCH DISPLAY 12-CORE INTEL CORE ULTRA 5 225U PROCESSOR 32GB RAM 1TB PCIE NVME SSD 5MP CAM WI-FI 6E FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U Processor (12 Cores, 14 Threads, 2.4 GHz, up to 4.8 GHz, 12MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost, up to 12 TOPS) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 13.3″ WUXGA (1920×1200) IPS, Anti-Glare, 100% sRGB, 400 nits, Eyesafe Certified 2.0, Touchscreen Display |
| Graphics | Intel Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby AtmosDual-microphone array, 360° far-field, Elevoc Voice |
| Memory | 32GB LPDDR5X-7467 Soldered RAM |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6E AX211, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 5.0MP + IR discrete, with privacy shutter, fixed focus, temporal noise reduction |
| Features | Touch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, Copilot key, US English Backlit Keyboard |
| Battery | 54.7Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge (charge up to 80% in 1hr) |
| Power | 65W USB-C AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2x USB-A (USB 3.2 Gen 1, 1 Always On), 2x USB-C (Thunderbolt4 w/USB PD 15-65W and DP 2.1), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm) |
| Dimensions | 299.0 x 215.0 x 18.95 mm (11.77 x 8.46 x 0.75) inches |
| Weight | Starting at 1.21 kg (2.67 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad L13 Gen 6 13.3″ WUXGA Touch Ultra 5 225U 32GB 1TB IR CAM FPR
| Item Condition | Open box |
| Processor | Intel Core Ultra 5 225U Processor (12 Cores, 14 Threads, 2.4 GHz, up to 4.8 GHz, 12MB Intel Smart Cache, Intel AI Boost, up to 12 TOPS) |
| Memory | 32GB LPDDR5X-7467 Soldered RAM |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 2242 PCIe Gen4 (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 13.3″ WUXGA (1920×1200) IPS, Anti-Glare, 100% sRGB, 400 nits, Eyesafe Certified 2.0, Touchscreen Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core Ultra 5 225U |
| Ram Size | 32 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 13.3 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.