| LongTitle | LENOVO THINKPAD P15S GEN 1 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 15.6″ FHD TOUCHSCREEN 1080P DISPLAY INTEL CORE I7-10610U PROCESSOR 16GB RAM 512GB PCIE SSD CAM FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-10610U Processor (8 MB cache, 4 cores, 8 threads, up to 4.9 GHz) |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080) IPS, Anti Glare, 45% NTSC, 300 Nits, Touchscreen Display |
| Video | Intel UHD Graphics |
| Audio | Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio; Dual array microphone, near-field |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720p, with ThinkShutter, fixed focus |
| Input | 6-row, spill-resistant, numeric keypad, US English, Backlit KeyboardTouch style fingerprint reader on palm rest, match-on-chip |
| Battery | Integrated Li-Polymer 57Wh battery |
| Power | 65W AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On), 1x USB-C 3.1 Gen 2 / Thunderbolt 3 (support data transfer, PD and DP 1.2), 1x USB-C 3.2 Gen 1 (support data transfer, PD and DP 1.2), 1x HDMI 1.4b, 1x microSD card reader, 1x Ethernet (RJ-45), 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Side docking connector |
| Dimensions | 365.8 x 248 x 19.1 mm (14.40 x 9.76 x 0.75 inches) |
| Weight | Starting Weight: 1.75 kg (3.86 lbs) |
| OS | Windows 11 Professional 64 bit. |
Mobile Workstation, Workstations
Lenovo ThinkPad P15s Gen 1 15.6″ FHD Touch Core i7-10610U 16GB 512GB SSD Cam FPR
| Item Condition | Good – Refurbished |
| Processor | 10th Generation Intel Core i7-10610U Processor (8 MB cache, 4 cores, 8 threads, up to 4.9 GHz) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Hard Drive | 512GB M.2 PCIe NVMe Solid State Drive |
| Display | 15.6″ FHD (1920 x 1080) IPS, Anti Glare, 45% NTSC, 300 Nits, Touchscreen Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 12.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i7 10th Gen. |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 15.6 |
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.