| LongTitle | LENOVO THINKPAD T14 GEN 2 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 14″ FHD TOUCH DISPLAY INTEL CORE I7-1185G7 PROCESSOR 16GB 512GB PCIE NVME SSD WEBCAM FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is covered by our 30 day warranty. |
| Processor | 11th Gen Intel Core i7-1185G7 (4 cores, 8 threads, up to 4.80 GHz Turbo, 12 MB cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14″ FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Touchscreen display |
| Video | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | 2x Stereo Speakers, Dolby AudioDual-microphone array, far-field |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Storage | 512GB Solid State Drive M.2 NVMe PCIe |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6 AX201, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1 |
| Webcam | HD 720p, with privacy shutter, fixed focus |
| Input | 6-row, spill-resistant, US English Backlit KeyboardTouch style fingerprint reader on palm rest, match-on-chip |
| Battery | 3 Cell 50Whr Internal Battery |
| Power | 65W AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2 x USB-A 3.2 Gen 1 (1 always on), 2 x USB-C Thunderbolt 4 (PD, Data Transfer, DP), MicroSD card reader, Headphone / mic combo, HDMI 2.0, RJ45, MicroSD Card Reader |
| Dimensions | 329 x 227 x 17.9 mm (12.95 x 8.94 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.47 kg (3.23 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad T14 Gen 2 14″ FHD Touch Core i7-1185G7 16GB 512GB SSD Cam FPR
| Item Condition | Good – Refurbished |
| Processor | 11th Gen Intel Core i7-1185G7 (4 cores, 8 threads, up to 4.80 GHz Turbo, 12 MB cache) |
| Memory | 16GB DDR4 RAM |
| Hard Drive | 512GB Solid State Drive M.2 NVMe PCIe |
| Display | 14″ FHD (1920 x 1080) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Touchscreen display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i7 11th Gen. |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.
















Reviews
There are no reviews yet.