| LongTitle | LENOVO THINKPAD T14 GEN 3 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 14″ WUXGA AMD RYZEN 7 PRO 6850U PROCESSOR 16GB 256GB PCIE NVME SSD WEBCAM FINGERPRINT READER NON-BACKLIT CANADIAN FRENCH KEYBOARD WINDOWS 11 PROFESSIONAL |
| Warranty | It is also covered by Lenovo Depot Support until May, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Processor | AMD Ryzen 7 PRO 6850U (8 Cores, 16 Threads, 2.7GHz, up to 4.7GHz, 16MB L3 Cache) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Non-Touch display |
| Video | AMD Radeon 680M Graphics |
| Audio | 2x Stereo Speakers, Dolby AudioDual-microphone array, far-field, Dolby Voice |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 Soldered RAM |
| Storage | 256GB Solid State Drive, M.2, NVMe, PCIe |
| Connectivity | Wi-Fi 6E + Bluetooth 5.1; Gigabit Ethernet |
| Webcam | FHD 1080p + IR hybrid, with privacy shutter, fixed focus |
| Input | 6-row, spill-resistant, Canadian French Non-Backlit KeyboardTouch style fingerprint reader integrated in power button, match-on-chip |
| Battery | 52.5 Wh Internal Battery |
| Power | AC Adapter |
| Chassis | Black |
| PortsSlots | 2x USB 3.2 Gen 1 (1 Always On), 2x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, PD 3 and DP 1.4a), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Dimensions | 317.7 x 226.9 x 17.9 mm (12.51 x 8.93 x 0.70 inches) |
| Weight | Starting at 1.498 kg (3.30 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 14″ WUXGA Ryzen 7 PRO 6850U 16GB 256GB FPR French Kybd
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | AMD Ryzen 7 PRO 6850U (8 Cores, 16 Threads, 2.7GHz, up to 4.7GHz, 16MB L3 Cache) |
| Memory | 16GB LPDDR5-6400 Soldered RAM |
| Hard Drive | 256GB Solid State Drive, M.2, NVMe, PCIe |
| Display | 14″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, anti-glare, 300 nits, 45% NTSC, Non-Touch display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 PRO 6850U |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.
















Reviews
There are no reviews yet.