| LongTitle | LENOVO YOGA 7 2-IN-1 CONVERTIBLE HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 14″ 2K WUXGA FHD+ (1920 X 1200) OLED TOUCH 8-CORE AMD RYZEN AI 7 350 PROCESSOR 16GB RAM 1TB PCIE SSD IR CAM FINGERPRINT READER AI CAPABLE WIFI 7 COPILOT WINDOWS 11 HOME WARRANTY |
| Processor | This Certified Refurbished unit is covered under a 2-year hardware warranty from Allstate. It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| OS | Windows 11 Home |
| Display | 14″ WUXGA (1920×1200) OLED 600nits, Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Dolby Vision, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR True Black 500, Glass, Touchscreen Display |
| Video | Integrated AMD Radeon 860M Graphics |
| Audio | 4 stereo speakers, 2W x2 (woofers), 2W x2 (tweeters), optimized with Dolby Atmos, Smart Amplifier (AMP)4x, Array Microphone |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7500 RAM |
| Storage | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Webcam | 5.0MP + IR Camera with Privacy Shutter |
| Features | Touch style fingerprint reader on palm restNPU: Integrated AMD Ryzen AI, up to 50 TOPS |
| Input | 6-row, multimedia Fn keys, key travel 1.5mm, Copilot key, Backlit Keyboard |
| Connectivity | Wi-Fi 7, 802.11be 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.4 |
| Battery | 70Wh Rechargeable Li-ion Battery, supports Rapid Charge Express (get 3 hours of runtime with a 15-minute charge) |
| Power | 65W USB-C Power Adapter |
| Chassis | Seashell (White) |
| PortsSlots | 1x USB-A (USB 5Gbps, Always On), 1x USB-C (USB PD 45-65W and DP 1.4a), 1x USB-C (USB PD 45-65W and DisplayPort 2.1 UHBR10), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x microSD card reader |
| Dimensions | 317 x 228 x 15.45 mm (12.48 x 8.98 x 0.61 inches) |
| Weight | Starting at 1.38 kg (3.04 lbs) |
2-in-1 Laptop, Laptops
Lenovo Yoga 7 2-in-1 14″ WUXGA Touch OLED Ryzen AI 7 350 16GB 1TB SSD IR CAM FPR
| Item Condition | Certified – Refurbished |
| Processor | This Certified Refurbished unit is covered under a 2-year hardware warranty from Allstate. It is also covered by Lenovo Depot Support until Feb, 2027. Warranty can also be upgraded directly through the Lenovo |
| Memory | 16GB Soldered LPDDR5x-7500 RAM |
| Hard Drive | 1TB SSD M.2 2242 PCIe 4.0×4 NVMe |
| Display | 14″ WUXGA (1920×1200) OLED 600nits, Glossy / Anti-fingerprint, 100% DCI-P3, 60Hz, Dolby Vision, TÜV Low Blue Light, DisplayHDR True Black 500, Glass, Touchscreen Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | AMD Ryzen AI 7 350 Processor |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.
















Reviews
There are no reviews yet.