| LongTitle | NEW APPLE MACBOOK PRO 14 14.2″ 3K LIQUID RETINA XDR DISPLAY APPLE M4 PRO 12-CORE CPU 16-CORE GPU 48GB UNIFIED MEMORY 512GB SSD WIFI 6E MAC OS Z1FE000MF SPACE BLACK |
| Processor | Apple M4 Pro Processor – 12-core (8 performance cores and 4 efficiency cores, 16-core Neural Engine for accelerated AI tasks) |
| OS | macOS |
| Display | 14.2″ 3K (3024 x 1964) Liquid Retina XDR (Extreme Dynamic Range), Anti-Glare, 120Hz Apple ProMotion, 1000 nits (Sustained), 1600 nits (Peak in HDR Mode), Non-Touch Display |
| Video | 16-core GPU with hardware-accelerated ray tracing |
| Audio | High-fidelity 6-speaker sound system with force-cancelling woofers Support for Spatial Audio when playing music or video with Dolby Atmos on built-in speakersStudio-quality three-mic array with high signal-to-noise ratio and directional beamforming |
| Memory | 48GB Unified Memory RAM Memory |
| Storage | Integrated 512GB SSD |
| Connectivity | Wi-Fi 6E, 802.11ax + Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 12MP Center Stage camera with support for Desk View |
| Input | Backlit Magic Keyboard; 78 (U.S.) keys including 12 full-height function keys and 4 arrow keys in an inverted‑T arrangementForce Touch trackpad for precise cursor control and pressure-sensing capabilities; enables Force clicks, accelerators, pressure-sensitive drawing, and Multi-Touch gesturesTouch ID |
| Battery | 72.4-watt-hour lithium-polymer Battery |
| Power | Power Adapter |
| Chassis | Space Black |
| PortsSlots | 3x Thunderbolt 4 (USB-C) ports with support for: Charging, DP, Thunderbolt 4, USB 4, SDXC card slot, HDMI port, 3.5 mm headphone jack, MagSafe 3 port |
| Dimensions | 12.31 inches (31.26 cm) x 8.71 inches (22.12 cm) x 0.61 inch (1.55 cm) |
| Weight | Around 3.4 pounds (1.55 kg) |
Laptops, Traditional Laptop
New Apple MacBook Pro 14.2″ 3K Liquid Retina XDR M4 Pro 48GB RAM 512GB SSD Black
| Item Condition | New |
| Processor | Apple M4 Pro Processor – 12-core (8 performance cores and 4 efficiency cores, 16-core Neural Engine for accelerated AI tasks) |
| Memory | 48GB Unified Memory RAM Memory |
| Hard Drive | Integrated 512GB SSD |
| Display | 14.2″ 3K (3024 x 1964) Liquid Retina XDR (Extreme Dynamic Range), Anti-Glare, 120Hz Apple ProMotion, 1000 nits (Sustained), 1600 nits (Peak in HDR Mode), Non-Touch Display |
Out of stock
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Apple |
| Processor Type | Apple M4 Pro |
| Ram Size | 48 GB |
| OS | macOS |
| Screen Size | 14.2 |
You must be logged in to post a review.














Reviews
There are no reviews yet.