| LongTitle | NEW ASUS VIVOBOOK S14 AI READY BUSINESS LAPTOP 2026 14″ 3K OLED 120HZ DISPLAY 10-CORE AMD RYZEN AI 9 365 PROCESSOR 24GB RAM 1TB SSD IR CAM 1-ZONE RGB KEYBOARD WINDOWS 11 NEUTRAL BLACK |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 365 Processor (10-Cores, 20-Threads, Max. Boost Clock 5 GHz, 34MB Cache AMD XDNA NPU up to 50TOPS) |
| OS | Windows 11 Home 64bit |
| Display | 14″ 3K (2880 x 1800) OLED 16:10, Anti-glare and low-reflection(AGLR), 120Hz, 600 nits HDR peak, 100% DCI-P3, HDR True Black 600, Non-Touch Display |
| Video | AMD Radeon Graphics |
| Audio | Built-in speaker, Smart Amp Technology, Harman/Kardon (Mainstream)Built-in array microphone |
| Memory | 24GB LPDDR5X RAM (on board) |
| Storage | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Wi-Fi 6E (802.11ax) (Triple band) 2*2 + Bluetooth 5.3 |
| Webcam | FHD camera with IR function to support Windows Hello, With privacy shutter |
| Input | Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB without Num-key, 1.7mm Key-travel Precision touchpadTouchpad, With Copilot key |
| Battery | 75WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery |
| Power | 90W AC Adapter |
| Chassis | Neutral Black |
| PortsSlots | 2x USB 3.2 Gen 1 Type-A, 1x USB 4.0 Gen 3 Type-C with support for DP & PD, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-C with support for DP & PD, 1x 3.5mm Combo Audio Jack, 1x HDMI 2.1 TMDS, 1x Micro SD card reader |
| Dimensions | 31.05 x 22.19 x 1.59 cm (12.22″ x 8.74″ x 0.63″) |
| Weight | 1.30 kg (2.87 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
New Asus VivoBook S14 14″ 3K OLED 120Hz Ryzen AI 9 365 24GB 1TB SSD IR Cam Win11
| Item Condition | New |
| Processor | AMD Ryzen AI 9 365 Processor (10-Cores, 20-Threads, Max. Boost Clock 5 GHz, 34MB Cache AMD XDNA NPU up to 50TOPS) |
| Memory | 24GB LPDDR5X RAM (on board) |
| Hard Drive | 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 14″ 3K (2880 x 1800) OLED 16:10, Anti-glare and low-reflection(AGLR), 120Hz, 600 nits HDR peak, 100% DCI-P3, HDR True Black 600, Non-Touch Display |
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | ASUS |
| Processor Type | AMD Ryzen AI 9 365 |
| Ram Size | 24 GB |
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 14 |
You must be logged in to post a review.


















Reviews
There are no reviews yet.