| LongTitle | NEW HP OMNIBOOK 3 HOME STUDENT BUSINESS LAPTOP 16″ FHD+ WUXGA 2K (1920 X 1200) TOUCHSCREEN DISPLAY AMD RYZEN 5 40 PROCESSOR 16GB RAM 256GB PCIE SSD WEBCAM WINDOWS 11 HOME WARRANTY |
| Warranty | This computer is covered by HP Warranty Repair Service until April 2027. It can also be upgraded directly through HP. |
| Processor | AMD Ryzen 5 40 Processsor (4 Cores, 8 Threads, Base Clock 2.8 GHz, Max. Boost Clock Up to 4.3 GHz, 4MB L3 Cache) |
| OS | Windows 11 Home |
| Display | 16″ Diagonal 2K (1920 x 1200) IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, AMD FreeSync, Touchscreen Display |
| Video | AMD Radeon 610M Graphics |
| Audio | Dual speakers |
| Memory | 16GB LPDDR5-5500 MT/s (onboard) |
| Storage | 256GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Connectivity | Intel Wi-Fi 6E AX211 (802.11ax) + Bluetooth 5.3 |
| Webcam | 1080P FHD camera with HDR auto switch, temporal noise reduction and integrated dual array digital microphones |
| Input | Full-size, canvas gray keyboard with numeric keypad; HP Imagepad |
| Battery | 3-cell, 41 Wh Li-ion polymer Battery |
| Power | 45 W USB Type-C GaN power adapter |
| Chassis | Glacier Silver |
| PortsSlots | 2x USB Type-C (USB PD 3.1, DP 1.4), 2x USB Type-A, 1x Headphone/microphone combo, 1x HDMI 2.1 |
| Dimensions | 14.12″ x 9.91″ x 0.58″ |
| Weight | Starting at 3.61 lb |
Laptops, Traditional Laptop
New HP OmniBook 3 16″ 2K WUXGA Touch AMD Ryzen 5 40 16GB RAM 256GB SSD Cam W11H
| Item Condition | New |
| Processor | AMD Ryzen 5 40 Processsor (4 Cores, 8 Threads, Base Clock 2.8 GHz, Max. Boost Clock Up to 4.3 GHz, 4MB L3 Cache) |
| Memory | 16GB LPDDR5-5500 MT/s (onboard) |
| Hard Drive | 256GB M.2 PCIe NVMe SSD |
| Display | 16″ Diagonal 2K (1920 x 1200) IPS, micro-edge, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, AMD FreeSync, Touchscreen Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | HP |
| Processor Type | AMD Ryzen 5 4000 Series |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Home |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.