| LongTitle | NEW HP PROBOOK 4 G1A (PREVIOUSLY PROBOOK 460 G11) HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 16″ WUXGA DISPLAY 8-CORE AMD RYZEN 7 250 PROCESSOR 16GB RAM 512GB PCIE SSD WIFI 6E ETHERNET FHD CAM FINGERPRINT READER WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Warranty | This computer is covered by HP Warranty Repair Service until April, 2027. It can also be upgraded directly through HP. |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 Processor (8 Cores, 16 Threads, Up to 5.10 GHz, 16MB L3 Cache, AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS) |
| OS | Windows 11 Professional |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, UWVA, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, Non-touch Display |
| Video | AMD Radeon 780M Graphics |
| Audio | Audio by Poly Studio, dual stereo speakers, dual array microphones |
| Memory | 16 GB DDR5 SODIMM RAM Memory |
| Storage | 512 GB M.2 2280 PCIe NVMe SSD |
| Connectivity | MediaTek Wi-Fi 6E RZ616 (2×2) + Bluetooth 5.3Gigabit Ethernet (RJ-45) |
| Webcam | FHD Camera |
| Features | Gigabit Ethernet PortFingerprint Reader |
| Input | Spill-resistant, Numeric Keypad, Backlit keyboard |
| Battery | HP Long Life 3-cell, 56 Wh Li-ion Polymer Battery |
| Power | 65W Type-C power adapter |
| Chassis | Pike Silver Aluminum |
| PortsSlots | 2x USB Type-A , 2x USB Type-C USB PD 3.0, DP 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x stereo headphone/microphone combo jack, 1x RJ-45 |
| Dimensions | 14.15 x 9.88 x 0.67 in |
| Weight | Starting at 3.86 lb |
Laptops, Traditional Laptop
New HP ProBook 4 G1a 16″ WUXGA 8-Core Ryzen 7 250 16GB 512GB Cam FPReader W11P
| Item Condition | New |
| Processor | AMD Ryzen 7 250 Processor (8 Cores, 16 Threads, Up to 5.10 GHz, 16MB L3 Cache, AMD Ryzen AI, up to 16 TOPS) |
| Memory | 16 GB DDR5 SODIMM RAM Memory |
| Hard Drive | 512 GB M.2 2280 PCIe NVMe SSD |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, UWVA, anti-glare, 300 nits, 62.5% sRGB, Non-touch Display |
| Weight | 6 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 4.00 in |
| Brand | HP |
| Processor Type | AMD Ryzen 7 200 Series Processor |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.












Reviews
There are no reviews yet.