| LongTitle | NEW LENOVO THINKPAD E16 GEN 1 HOME BUSINESS & STUDENT LAPTOP 16″ WUXGA FHD+ INTEL CORE I5-1335U PROCESSOR 16GB RAM 512GB (2X 256GB) SSD WEBCAM FINGERPRINT READER BACKLIT KEYBOARD WINDOWS 11 PROFESSIONAL WARRANTY |
| Processor | Intel Core i5-1335U Processor (10-Cores (2P + 8E), 12 Threads, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MB) |
| OS | Windows 11 Professional 64bit |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, 45% NTSC, 16:10, 91.2% screen-to-body ratio, hardware-based TÜV Low Blue Light Display, Non-Touch |
| Video | Intel Iris Xe Graphics |
| Audio | Stereo speakers with Dolby AtmosDual mics |
| Memory | 16GB DDR4 Memory RAM |
| Storage | 512GB (2x 256GB) SSD M.2 2242 PCIe NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Connectivity | Wi-Fi 6, 802.11ax 2×2 Wi-Fi + Bluetooth 5.1, M.2 card100/1000M ethernet |
| Webcam | FHD 1080p, with privacy shutter, fixed focusDual-microphone array, Dolby Voice |
| Feature | Touch style fingerprint reader integrated in power button |
| Input | 6-row, spill-resistant, multimedia Fn keys, Numeric keypad, Backlit Keyboard |
| Battery | Integrated Li-Polymer 47Wh battery |
| Power | 65 Watt AC Adapter |
| Chassis | Graphite Black |
| PortsSlots | 1x USB 2.0, 1x USB 3.2 Gen 1 (Always On), 1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, PD 3.0 and DP 1.4), 1x Thunderbolt 4 (support data transfer, PD 3.0 and DP 1.4), 1x HDMI 2.1, 1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), 1x Ethernet (RJ-45) |
| Dimensions | 356.1 x 247.7 x 19.85 mm (14.02 x 9.75 x 0.78 inches) |
| Weight | Starting at 1.77 kg (3.90 lbs) |
Laptops, Traditional Laptop
New Lenovo ThinkPad E16 Gen 1 16″ FHD+ Core i5-1335U 16GB 512GB SSD FPR Win11Pro
| Item Condition | New |
| Processor | Intel Core i5-1335U Processor (10-Cores (2P + 8E), 12 Threads, P-core 1.3 / 4.6GHz, E-core 0.9 / 3.4GHz, 12MB) |
| Memory | 16GB DDR4 Memory RAM |
| Hard Drive | 512GB (2x 256GB) SSD M.2 2242 PCIe NVMe (Seal is opened for upgrade ONLY, Professional Installation Service included) |
| Display | 16″ WUXGA (1920 x 1200) IPS, 300nits, 45% NTSC, 16:10, 91.2% screen-to-body ratio, hardware-based TÜV Low Blue Light Display, Non-Touch |
Out of stock
| Weight | 7 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.00 × 3.00 in |
| Brand | Lenovo |
| Processor Type | Intel Core i5 13th Gen. |
| Ram Size | 16 GB |
| OS | Windows 11 Pro |
| Screen Size | 16 |
You must be logged in to post a review.













Reviews
There are no reviews yet.